تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

آموزش ابتدایی، ابتدای آموزش است.(اهمیت دوره ابتدایی)

  بدون شک در نظام آموزش و پرورش رسمی هر کشوری مقطع ابتدایی هم به لحاظ کمی یعنی تعداد معلمان و دانش آموزان و هم از لحاظ کیفی یعنی تاثیری که این دوره در موفقیت تحصیلی دانش آموزان در سراسر زندگی و دوران تحصیل دارد از اساسی ترین و مهمترین مقاطع تحصیلی است و به جرات می توان گفت هیچ یک از دوره های تحصیلی از چنین اهمیتی برخوردار نیستند.

  اهميت دوره ابتدايي در جهت رشد و شكوفايي استعداد دانش آموزان تا اين اندازه اهميت دارد كه در تعريف نظام جديد آموزشي به دوره«اساس» نام گرفته است. به دليل اين اهميت و نقشي كه معلمان و مديران اين مقطع تحصيلي در رشد تربيتي و آموزشي دانش آموزان به عهده دارند تا دوره هاي تحصيلي آينده شكل بگيرد؛ لازم است كاركردهاي مهم اين دوره از نگاه فعاليت آموزشي و پرورشي شناخته شود تا جايگاه فعاليت مديران و معلمان مجال بررسي پيدا كند. از جمله كاركردهاي مهم اين مقطع تحصيلي مي توان به امور زير اشاره كرد:
  رشد ارزش ها: دوره كودكي به واسطه روح مستعد و آماده فراگير براي آموختن، زمينه اي را ايجاد مي كند كه هر فعاليتي مانند نقشي بر سنگ ماندگار باقي بماند. تحويل گرفتن روح هاي مستعد دانش آموزان در مدارس ابتدايي اين فرصت طلايي را به معلمان و مديران اين مدارس مي دهد تا بهترين بهره را براي ظهور و تجلي ارزش ها در كودكان بگيرند.
  رشد اجتماعي: جايگاه رشد اجتماعي در خصوصيات رفتاري قابل مشاهده است. هر رفتاري برمبناي ارزش هاي آموخته شده و شكل جسماني خاص خود در كودك ظاهر مي شود. ورود كودك به دبستان آميخته با رفتار خاصي است و اين وظيفه مدرسه است كه اين رفتار را تعديل يا الگوسازي كند و از اين طريق است كه تطابق رفتارها با ارزش هاي انساني و الهي امكان پذير مي شود.

  رشد عقلاني: ذهن آماده دانش آ موز در ارتباط با روح و جسمش زمينه اي را ايجاد مي كند كه پايه اوليه آموزش در اين دوره تحصيلي مي شود. شايد بتوان مهم ترين نقش مدارس ابتدايي را در عقلاني كردن و ظهور تفكر در دانش آموزان به حساب آورد. فعاليتي كه اگر دقيق شناخته شود، زيربناي بسياري از فعاليت هاي ديگر خواهد بود. در اين بررسي نمي توان از كوشش ها و تلاش هاي بسياري از مدارس موفق در دوره ابتدايي كه مرهون مديران و معلمان موفق هستند چشم پوشي كرد، اگر چه اين قبيل فعاليت ها جاي تامل دارند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 13 خرداد 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : دوره ,دانش ,آموزان ,معلمان ,ابتدايي ,تحصيلي ,دانش آموزان ,مدارس ابتدايي ,دوره ابتدايي ,مقطع تحصيلي ,
  آموزش ابتدایی، ابتدای آموزش است.(اهمیت دوره ابتدایی)

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149106
 • بازدید امروز :191319
 • بازدید داخلی :8590
 • کاربران حاضر :94
 • رباتهای جستجوگر:388
 • همه حاضرین :482

تگ های برتر